Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Branko Pavlović za „Sputnjik“: Komercijalna banka je u stvari prodata za nula dinara, Slovenci će dobiti banku za džabe

Komentari (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 27 februar 2020 00:26
Ernan Kortes
Ja sam izvadio moj novac i Komercijalne banke i ugasio račun. Vi kako hoćete.
Preporuke:
55
2
2 četvrtak, 27 februar 2020 00:59
Oposum
Prodaja Komercijalne banke je izuzetno težak udarac Srbiji. Generacije i generacije ljudi (ako ovde uopšte i bude bilo Srba kroz par decenija, ovako sa sadašnjim trendom iseljavanja i slabog nataliteta crna se demografska sudba Srbiji sprema) će kleti sumanutoga Bugojanca zbog ovog nerazumnog čina i osećaće snažne finansijske poteškoće zbog prodaje, odnosno predaje, srpske finansijske žile kucavice zvane Komercijalna banka u ruke neprijatelja. Pa zar Slovenci da nam kontrolišu tok novca? Zar smo na toliko niske grane pali? Nenormalnog Bugojanca smeniti što pre, u slučaju da se želi opstati ovde na ovim prostorima. U protivnom, sve je gotovo, taj će bandit uskoro totalno opustošiti Srbiju i veliku srpsku imovinu. Tuga jedna.
Preporuke:
62
2
3 četvrtak, 27 februar 2020 10:01
Boki
Sve ovo lepo zvuči i ima nekog smisla.

ALI

Šteta što podaci iz prethodnih 20 godina ne podržavaju iznete teze.
Zašto gospodin Pavlović nije analizirao prošlu krizu 2008 u Srbiji?
Koje banke su propale između 2008 i 2012 i zašto?
Propale su: Razvojna banka Vojvodine, Privredna banka, Univerzal banka i Nova agrobanka.
U pitanju su banke koje su bile u domaćem vlasništvu, sa dominatnim državnim kapitalom. Najmanje 10 banaka u stranom vlasništvu je bilo u lošoj situaciji, ali su ih spasile matice upumpavanjem svežeg kapitala.

Zaključak je upravo suprotan onom što priča gospodin Pavlović: u kriznim vremenima bankarski sistem Srbije spašavaju upravo strani vlasnici, a ne država!!
Država je istina pokušala da spasi RVB (prethodno se zvala Metals banka), ali je ona nakon nekoliko godina propala drugi put!!

Da li neko sme da iznese gubitke koje je ova država platila zbog neodgovornog ponašanja političara u bankarskom sektoru Srbije? Samo pomenute 4 banke preko 800 miliona evra
Preporuke:
12
14
4 četvrtak, 27 februar 2020 10:11
paja
Ovo je ludilo sta vlast u Srbiji radi. A sve zbog opstanka na vlasti ... Uzgred NLB je samo 25% u rukama drzave Slovenije. Ostatak drze uglavnom Amerikanci.
Preporuke:
15
1
5 četvrtak, 27 februar 2020 10:13
Nekadasnji radnik sad nepostojeće srpske banke
Da li Srbija uopšte ima neku domacu banku još?
Preporuke:
13
1
6 četvrtak, 27 februar 2020 10:17
Branko Pavlović
Sinoć sam imao priliku da prvi put pogledam brojke o tzv.ceni, koje je objavila NLB. Stvari su dodatno još gore od ovoga što sam rekao za Sputnjik.

Srbija je svojih 41% prodala za 127 miliona eva!!!

Naime, preostalih 41% ( preskačem decimale) Srbija je prethodno kupila za 260 miliona. Kada se ta cifra oduzme od tzc.cene, dobija se 127.

Priča o 450 miliona do kraja transakcije se sastoji od:povraćaja 260 milona za raniju kupovinu ( tu cifru takođe treba uvećati za kamatu, ali ajde) + 127 + oko 32 miliona dobiti koju bi Srbija dobila i da nije prodala akcije +2% na cenu transakcije do tzv. zatvaranja transakcije, oko 6 miliona, dakle 425!!!

Mali nam već objašnjava kako će se pažljivo investirati u programe 2025! Do tog vremena Srbija bi od dobiti i sa lošim upravljanjem prihodovala više nego što je dobila za svoj paket akcija.

Tome treba dodati i da je paket Srbije bio kontrolni paket, pošto uvek jedan deo malih akcionara glasa kao i država. Kontrolni paket je prodat za 127!
Preporuke:
27
2
7 četvrtak, 27 februar 2020 13:01
itd ili ...
Sjajna analiza! A tek ovi naknadni podaci, raspamećujuće!
Suštinski je ovo ogromna istina

"I dalje nam pričaju kako je dobro da sve privatizujemo, a kada pogledate banke i u Americi, Nemačkoj, Francuskoj, Japanu Italiji, Španiji, nigde nećete naći nijednu dominantnu banku ili bankarsku grupaciju koja je strana. I sve to što je za njih dobro, da domaće banke sa domaćim investitorima drže najveći deo tržišta, za nas, po njima, nije dobro"

Što se tiče tih kvazi stranih banaka, one to i nisu, franšizn imena, minimalan osnivvački ulog i nikakva odgovornost centrale, čak kada zovete sedište Banke inteze obaveste vas da nemaju sem imena veze sa srpskom bankom?! i nemaju tu Draginja ordinira kao i za vreme Miškovića još. Nezamislivo je da će Inteza It da upumpa novac u Beograd da bi spasila nešto što nije njeno sem po imenu.
Preporuke:
9
1
8 četvrtak, 27 februar 2020 14:23
Boki
Molio bih gospodina Pavlovića da prokomentariše moj prethodni komentar.

@itd ili

Sve banke u Srbiji su DOMAĆE banke. Neke domaće banke su vlasništvo stranih banaka. Priča kako strana banka neće spasiti svoju domaću filijalu je budalaština. Mogao bih da nabrojim 10 banaka koje su banke-vlasnici spašavale u proteklih 20 godina. Pri tome, spasavanje podrazumeva kratkoročno upumpavanje nekog iznosa koji posle matica uzme nazad.

Evo, AIK banka je u vlasništvu domaćeg fizičkog lica. Šta bilo ko od nas ima od toga? Šta privreda Srbije ima od toga?
Preporuke:
5
5
9 četvrtak, 27 februar 2020 20:42
ZORAN
Niko ne govori o dubiozama ''Komercijalne banke'' odnosno o kreditima od više desetina milona evra datim političkim miljenicima vlasti, koji nikada neće biti vraćeni banci.Pre nekoliko godina jedna strana banka je imala nameru da kupi ovu banku i njeni eksperti su izvršili analizu rada i ozbiljan oditing.Nakon obavljene analize, pobegli su glavomm bez obzira. Zato ne treba posebno žaliti za ovom bankom koja umalo nije pošla za ''Agrobankom'' ''Privrednom bankom Beograd'' i drugima kojee su političari zatvorili,a pare razdelili među sobom.
Preporuke:
1
3
10 četvrtak, 27 februar 2020 23:41
Branko Pavlović
Za "Bokija"

Odgovor je veoma jednostavan.Domaće bankarasto i državno nije isto, ali nije u tome suština.

To što je banka državna u državi kojom vladaju političari u interesu stranaca, a to znači da kao kontrauslugu mogu nesmetano da pljačkaju ono što strancima ne smeta, ne znači je takav bankarski sistem oslonac bilo čemu. Pa ni privredi. Ni u vreme krize, ni kada krize na zapadu nema.

Državni bankarski sistem u državi kojom upravljaju političari u interesu sopstvenog naroda daje ogromne prednosti u odnosu na banke u stranom vlasništvu.

Dakle, državno može da bude i dobro i loše. A strane banke mogu da budu samo loše za održivi razvoj zemlje. Osim u obimu koji nije dominantan na tržištu, što je prihvatljivo.

Činjenice koje ste izneli su tačne, ali ne dokazuju iznetu tvrdnju. Banke su propale zato što su opljačkane, a to je moguće zato što stranci kontrolišu sve institucije zadužene za kontrolu. I samo oni rade revizije finnasijskih izveštaja. U kojima je sve uvek OK.
Preporuke:
7
0
11 petak, 28 februar 2020 16:52
Boki
Branko, hvala Vam na odgovoru.

Slažem se da je najbolje kada je većina bankarskog sektora u domaćem vlasništvu. Dugoročno, kapital ostaje u zemlji.
Iako mi i dalje nije jasno kakve Srbija ima koristi što Kostić kontroliše AIK banku? Čovek se dočepao tuđih depozita da kreditira svoje projekte. Od toga, većina projekata je trenutno u Sloveniji.

Naš najveći problem je politički sistem koji omogućava nesmetanu pljačku banke u državnom vlasništvu, koju potom menadžment prikrije. Ne slažem se da ima ikakve veze što stranci vrše reviziju. Zna se ko kontroliše poslovanje banaka - Narodna Banka Srbije.
Postoji preko 200 izveštaja koje je banka dužna da pošalje NBS-u.
Kada se pojavi problem u nekoj banci, jel mislite da je NBS ne kazni? Kažnjava itekako.
A kad se pojavi problem u banci u čijem upravnom odboru sedi visoki funkcioner vladajuće stranke - šta mislite da se desi?
Kako su nam stranci krivi za to?
Preporuke:
0
0
12 petak, 28 februar 2020 18:04
Marko Mihajlov
Ja sam povukao svu deviznu štednju, nažalost nisam mogao da zatvorim račun jer nisam doneo Dina karticu koju nikada nisam koristio. Sledeće nedelje zatvaram račun i pozivam sve građane da učine isto. Ostaju nam Poštanska štedionica, MTS banka i Srpska banka.
Preporuke:
1
2
13 subota, 29 februar 2020 00:14
Branko Pavlović
Za Bokija

NBS se pokriva revizorskim izveštajima. Revizori su isključivo stranci. Umesto da im NBS oduzme licencu, određuje ih NBS svojom odlukom ( 6 je na spisku), niko ne odgovara kada banka za bankom propada.

Naravno da je odgovornost sektora kontrole NBS ogromna. Znate da državnim kapitalom u bankama upravlja Agencija za osiguranje depozita , a šef kontrole NBS, viceguverner, je po funkciji u upravljačkom timu AOD. Oni odobravaju katastrofalne odlkue skupština banaka i učestvuju u izboru lošeg rukovodstva. I kad se sve to naravno strovali- dolaze stranci i dokapitalizuju AOD sa preko 300 mil.eur ( govorim po sećanju).

Naravno da smo mi krivi, ali stranci daju ključan ideološki i pravni okvir "pristupanje EU u kome će sve biti bolje" i prikrivaju i podstiču sve poteze koji urušavaju Srbiju.
Kad Kostić ima banku on je kad tad u dohvatu naše države. Kad je to stranac-nikada.

Ako hoćete možemo na kafu da se ispričamo ko ljudi.
Ostavite kontakt NSPM da mi proslede i zovem.
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner